V DNA ERA zastávame názor, že čím skôr človek spozná svoje genetické predispozície, tým lepšie. Včasné poznanie rizikových oblastí nám už od útleho veku pomáha vyhnúť sa rizikovým faktorom, ktoré môžu prispievať k celkovému riziku rozvoja konkrétnych ochorení. DNA test však prináša dôležité informácie pre ľudí v každom veku.
Test DNA je tým najlepším štartom do života
Rodičia si pravdepodobne pamätajú test z kvapky krvi z päty, ktorý sa robil ich čerstvo narodenému bábätku. Takýto test sa stal už úplnou samozrejmosťou a odhaľuje prítomnosť vybraných závažných geneticky podmienených porúch. V budúcnosti sa počet včas odhaliteľných problémov určite zvýši. Túto možnosť môžete využiť už teraz prostredníctvom predispozičného DNA testu a dať tak svojmu dieťaťu ten najlepší štart do života.
S mnohými ochoreniami, ktorých riziko ovplyvňujú naše gény, sa stretávame až vo vyššom veku. Životné návyky si však budujeme už od detstva. Ak sú pozitívne, dokážeme si výrazne znížiť celkové riziko rozvoja ochorení, ktoré sa u nás môžu rozvíjať ľahšie ako u iných. Medzi takéto návyky patrí okrem správneho stravovania určite aj pohybová aktivita. Genetika významným spôsobom ovplyvňuje, na aký typ športu máme nadanie. Ak sa nám teda podarí vybrať dieťaťu šport, v ktorom bude napredovať a ktorý ho bude baviť, je pravdepodobné, že pozitívny vzťah k športu si ponesie aj do dospelosti.
Predíďte ochoreniam ešte predtým ako vzniknú
V určitom veku však príde moment, keď sa o svoje zdravie musíme začať starať sami a už nestačí zavolať mame, aby nás objednala na preventívnu prehliadku. Vo víre študijných či pracovných povinností to však často odkladáme na neurčito. Mnohé problémy si možno ešte ani neuvedomujeme, a teda ich ani neriešime. Tzv. civilizačné ochorenia, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka či vysoký cholesterol, však trápia čoraz mladších ľudí. Netreba zabúdať ani na stres. Výsledky DNA testu môžu slúžiť ako efektívna motivácia k absolvovaniu odporúčaných preventívnych prehliadok.
Určite ste už počuli, že po určitom veku sa všetko mení. Niekto to pozoruje už po tridsiatke, iný po štyridsiatke, ďalší až neskôr. Naše telo začína mať problémy s určitými vecami, ktoré sme predtým zvládali hravo. Napríklad sa na nás začínajú jednoduchšie „lepiť kilá“. V tomto bode je opäť vhodné vrátiť sa k svojej DNA, ktorá nám napríklad ukáže, ako sa naša hmotnosť mení v závislosti od príjmu nasýtených tukov. Ide o tuky väčšinou živočíšneho pôvodu, na ktoré sú niektorí ľudia citlivejší, a ak ich majú vo vysokej miere v strave, ich hmotnosť sa zvyšuje ľahšie v porovnaní s inými.
Objavte silu svojich génov pre budúcnosť vašej rodiny
DNA analýza má význam nielen pre nás, ale aj pre našich potomkov. Ďalším užitočným typom výsledkov, ktorý DNA test ponúka ľuďom v produktívnom veku, je tzv. status prenášača. Ide o kategóriu ochorení, ktorými síce sami netrpíme, no môžeme ich preniesť na svoje deti. Ak sa stretnú rodičia, ktorí prenášajú rovnaké ochorenie, existuje až 25 % šanca, že dieťa zdedí poškodený gén od oboch z nich a ochorenie sa uňho s najväčšou pravdepodobnosťou prejaví. Spravidla ide o závažné ochorenia, ako je cystická fibróza. Vďaka modernej medicíne sa však dá aj takýmto problémom predísť a DNA test ponúka budúcim rodičom nesmierne dôležité informácie pre informované rozhodnutia.
S pribúdajúcim vekom sa však rozvoju určitých ochorení úplne vyhnúť nevieme, ani užívaniu určitých liečiv. Naše telá sú schopné tieto látky metabolizovať rôznou rýchlosťou, a dávka, ktorá môže byť pre jedného privysoká, môže byť pre druhého nedostačujúca. Ak vám takýto výsledok v teste vyjde, odporúčame konzultovať ho s vaším lekárom, ktorý môže upraviť vašu liečbu a pomôcť vám vyhnúť sa neželaným vedľajším účinkom. Nikdy si však dávkovanie liekov neupravujte sami!
Dlhodobý trend ukazuje nárast priemernej dĺžky života. Čoraz dôležitejším ukazovateľom je však počet rokov, ktoré dožijeme v zdraví, teda bez rozvoja závažného ochorenia.