Každý rok si vychutnávate čerstvo upečený tvarohový koláč a domáce pirohy, ale nemáte radi vianočného kapra? Ukazuje sa, že za vašimi preferenciami môže byť potravinová intolerancia. Prejdite si s nami vaše vianočné menu a zistite, ako genetické predispozície ovplyvňujú váš organizmus.
Začnime predjedlami a rybami
Na vianočnom stole nesmú chýbať údeniny, šunky, vyzreté syry alebo ryby. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, prečo vám babkina chutná domáca klobása spôsobuje nevoľnosť? Alebo máte pocit ťažoby na žalúdku po ochutnaní vianočnej tresky, pstruha či kapra? Ak sa k tomu pridružia bolesti hlavy alebo tráviace ťažkosti, môže byť na vine histamínová intolerancia.
Histamínová intolerancia
Čo je histamín? Je to organická chemická zlúčenina, ktorá sa prirodzene tvorí v tele a podieľa sa na:
- prenose správ v mozgu,
- uvoľňovaní žalúdočnej kyseliny,
- imunitných reakciách.
Medzi potraviny s vysokým obsahom histamínu patria:
- spracované alebo údené mäso,
- ryby a rybie výrobky (najmä konzervované),
- fermentované syry,
- alkohol a iné fermentované nápoje,
- fermentované potraviny a mliečne výrobky,
- paradajky, sušené ovocie, špenát, avokádo, mäkkýše, baklažány.
Pamätajte – histamínová intolerancia neznamená zvýšenú citlivosť na histamín, práve naopak, ide o znak toho, že je vo vašom tele príliš veľa histamínu. Niektoré potraviny obsahujú značné množstvo histamínu, zatiaľ čo iné môžu spôsobovať uvoľňovanie histamínu v tele.
💡 Zaujímavosti o histamínovej intolerancii od našej genetičky:
- Histamínová intolerancia je pomerne zriedkavá a celosvetovo postihuje približne 1 – 3 % populácie.
- Za odbúravanie histamínu je prevažne zodpovedný enzým DAO (diaminooxidáza), ktorý sa tvorí v črevnej výstelke. Gastroenterologické vyšetrenie je preto najpresnejšou formou testovania intolerancie.
- Z našich údajov vyplýva, že približne polovica populácie má genetický variant génu produkujúceho DAO, ktorý dokáže znížiť aktivitu daného enzýmu. Samotná predispozícia však nemusí nevyhnutne znamenať, že sa u konkrétneho človeka vyvinie intolerancia. Získate však dôležité informácie, ktoré môžu byť užitočné pri včasnom odhalení problému a prvých príznakoch.
Čas na hlavné chody
Ruské pirohy alebo plnené kapustou a hubami? Boršč s haluškami alebo hubová polievka? Bez ohľadu na to, aké tradície vládnu vášmu vianočnému stolu, všetci si pochutnávame na lahodných jedlách. Sťažujete sa však na nadúvanie, hnačku alebo slabosť po konzumácii väčšieho množstva chutných pirohov? To sa často stáva, ak trpíte neznášanlivosťou lepku alebo celiakiou.
Celiakia
Lepok je bielkovina obsiahnutá v pšenici a iných obilninách –jačmeni, špalde alebo raži. Nachádza sa v mnohých potravinách, ktoré sa konzumujú na dennej báze. Lepok je hlavným negenetickým faktorom, ktorý vedie k vzniku celiakie u ľudí s vyššou genetickou predispozíciou.
Medzi výrobky obsahujúce lepok patria:
- chlieb
- cestoviny
- múky
- otruby
- cukrárenské výrobky
- raňajkové cereálie
- …a mnohé ďalšie, preto vždy kontrolujte etikety – najmä vysoko spracovaných potravín.
Aký je rozdiel medzi intoleranciou na lepok a celiakiou?
Celiakia je autoimunitné ochorenie – po požití výrobku obsahujúceho lepok dochádza k zápalu črevnej sliznice. Na druhej strane neznášanlivosť lepku je stav, pri ktorom telo nedokáže správne spracovať a tolerovať určitý proteín. Zvýšená citlivosť na lepok má za následok nežiaducu reakciu buď v okamžitej, alebo oneskorenej forme.
💡 Zaujímavosti o celiakii od našej genetičky:
- Z technického hľadiska celiakia nie je intoleranciou z dôvodu absencie problémov vyplývajúcich z nízkej/chýbajúcej činnosti určitého enzýmu.
- Pri celiakii imunitný systém v skutočnosti „bojuje“ proti vlastným bunkám a tkanivám v tenkom čreve.
- Celiakia sa môže vyvinúť u každého – bez ohľadu na vek. Ak sa daná choroba nelieči, môže viesť k mnohým zdravotným problémom – osteoporóze, migréne, anémii, cukrovke, epilepsii, neplodnosti a nedostatku vitamínov a minerálov.
Kto má chuť na dezert?
Po výdatnom obede vždy nasleduje dezert. Myslím, že väčšina z nás miluje vianočné koláče. Makovníky, perníky, oblátky, tvarohové koláče (za nás – možno bez hrozienok… a čo vy – aké máte radšej?). Keď už sme pri tvarohových koláčoch – je známe, že počas sviatkov to s ním radi trochu preháňame. Ale čo ak ho vôbec nezjete toľko, ale aj tak vás sprevádzajú tráviace ťažkosti, nadúvanie alebo bolesti brucha? Môže to byť laktózová intolerancia.
Laktózová intolerancia
Laktóza je mliečny cukor, ktorý je primárnym zdrojom energie pre novorodencov. Pri jej trávení sa využíva enzým – laktáza. Žiaľ, produkcia laktázy sa vekom znižuje a môže dokonca úplne zaniknúť. Telo dospelého človeka by preto za normálnych podmienok nebolo schopné laktózu rozložiť.
V priebehu evolúcie – pred niekoľkými tisícmi rokov – sa však medzi pastiermi dobytka vyvinula mutácia. Vďaka tejto mutácii sa u nositeľov vyvinul enzým laktázy. Vďaka tomu sa laktóza bez väčších problémov trávila a vstrebávala do čriev aj v dospelosti.
Keďže konzumácia mlieka bola pre ľudí prospešná, táto mutácia sa zachovala dodnes. Ľudia bez danej mutácie môžu mať potlačenú tvorbu laktázy a pravidelná konzumácia mliečnych výrobkov im spôsobuje nepríjemné pocity a početné problémy.
Medzi potraviny obsahujúce laktózu patria:
- mlieko
- srvátka
- cmar
- syr
- tvaroh
- maslo
💡 Zaujímavosti o laktózovej intolerancii od našej genetičky:
- Každý tretí človek v strednej Európe je nositeľom genetického variantu, ktorý môže viesť k rozvoju laktózovej intolerancie počas jeho života.
- 99 % obyvateľstva Číny v dospelosti nemá toleranciu laktózy, čo je prakticky celá populácia krajiny.
Existuje však spôsob, ako sa podobným problémom môžete počas nasledujúcich Vianoc vyhnúť. Zistite, aké sú vaše genetické predispozície ku konkrétnym potravinovým intoleranciám, a zostavte zdravý jedálny lístok pre seba i celú rodinu.
Využite vianočnú akciu – kúpte si naše DNA testy za špeciálne ceny!