Oslávte s nami 5. narodeniny. Využite zľavu 100 € na DNA Complex test s kódom: NARODENINY100.

⏰ Zmeškali ste najlepšiu cenu v roku na DNA Complex test? Black Friday sme pre vás predľzili do 30.11.! ⏰

⏰ Zmeškali ste najlepšiu cenu v roku na DNA Complex test? Black Friday sme pre vás predľzili do 30.11.! ⏰

Gény majú vplyv aj na zranenia. Vyššie genetické  riziko môže byť rozhodujúce najmä pre športovcov. 

Ruptúra predného skríženého väzu (ACL) je jedno z najčastejších traumatických poranení v oblasti kolenného kĺbu. V USA sa jedná až o 250 000 úrazov behom jedného roka.

Najnovšie štúdie nám ukazujú, že ruptúra ACL veľmi úzko súvisí našou genetikou a to až do 69 %. Pokiaľ vás zaujíma ako je to možné a ako sa pokúsiť tomuto zraneniu vyvarovať, jednotlivé riadky nižšie sú práve pre vás. 

ACL je jedným zo 4 hlavných väzov, ktorý zabezpečuje stabilitu kolenného kĺbu. Väz stabilizuje kĺb v predo-zadnom smere, čím zabraňuje posunu holennej kosti smerom vpred a zároveň aj rotácií. Pri nadmernom namáhaní alebo náhlych pohyboch, ako sú zmeny smeru, skoky alebo pády, môže dôjsť k natiahnutiu alebo až k úplnej ruptúre ACL.

Jedným z hlavných príznakov ACL ruptúry je pocit prudkej bolesti v oblasti kolena. Môže sa tiež vyskytnúť pocit, že koleno „vypadlo“ alebo „sa cíti sa nestabilne“. Opuch kolena je ďalším bežným príznakom, ktorý sa môže vyskytnúť v dôsledku zápalu a krvácania do kĺbu.

Po dôkladnom vyšetrení, ktoré zahŕňa klinické testovanie spolu v kombinácií s MRI ( magnetickou rezonanciou) sa vyhodnotí, či je potrebná operácia, alebo sa zvolí konzervatívna liečba. Samotný postup závisí od viacerých kritérií a je v kompetencií lekára, fyzioterapeuta a v neposlednej rade samotného pacienta.

Ako súvisí samotná genetika s ruptúrou ACL? 

Nedávne výskumy sa zameriavajú na identifikáciu konkrétnych génov, ktoré môžu byť spojené s rizikom vzniku ACL ruptúry. Niektoré z týchto génov sú zodpovedné za tvorbu kolagénu, proteínu, ktorý je základnou stavebnou jednotkou väziva. Mutácie alebo variancie týchto génov môžu mať vplyv na pevnosť a elasticitu kolagénu, čo zvyšuje pravdepodobnosť poranenia ACL.

Okrem genetiky existuje aj interakcia medzi genetickými faktormi a vonkajšími vplyvmi, ako je fyzická aktivita a športové zaťaženie. Napríklad jednotlivec s genetickou predispozíciou na slabšie väzivo môže byť viac ohrozený ruptúrou ACL, a to obzvlásť, ak sa venuje športom s vysokým rizikom zranenia (napr. futbal).

Dôležité je však zdôrazniť, že genetické faktory nie sú jediným dôvodom pre vznik ruptúry ACL. Medzi ďalšie a veľmi dôležité faktory zaraďujeme samotnú silu svalov, stabilizáciu kĺbu,  výšku zaťaženia, únavu, vonkajšie faktory, či predchádzajúce zranenia. 

Samotné zranenie ACL je multifaktoriálne a bohužiaľ, nevieme mu 100% predchádzať. 

Na čo sa však má zmysel zamerať, v rámci prevencie ruptúry ACL?

1.     Silový tréning- ten sa javí ako najlepšia prevencia. Našim cieľom by malo byť posilniť okolité svaly v oblasti kolenného kĺbu a to konkrétne adduktory, abduktory, stehenné svaly, sedacie svaly, hamstringy, či svaly stredu nášho tela. Netreba však zabúdať aj na rotátory v oblasti bedrového kĺbu. Hamstringy sú dôležitá svalová skupina, ktorej by sme mali venovať pozornosť, nakoľko sú synergisti- dopomáhajú ACL k stabilizácií kolena.

2.     Plyometrický tréning, či tréning na zmenu smeru- dôležitou súčasťou je svoj tréning zamerať  aj na zmeny smeru či výskoky pri rôznom zaťažení. Budujeme tak stabilitu, dynamiku a súčasne pripravujeme telo zvládať tieto situácie i v bežnom živote (napr. futbalisti pri zápasoch).

3.     Postupné zvyšovanie záťaže- pokiaľ ste nováčik, či začínate s nejakých športom, dôležité je zvyšovať intenzitu a objem tréningu postupne. Umožníte tak telu postupnú adaptáciu na záťaž.

4.     Dbajte na regeneráciu a kvalitný spánok- spánok a samotná regenerácia je dôležitá prevencia pri každom zranení. Zo štúdií vyplýva, že samotná únava či psychický stres zohráva dôležitú  rolu pri výskyte zranení.

5.     Rozcvička- tento bod sa môže niektorým zdať ako zbytočný, avšak je dôležité sa pred fyzickým výkonom zohriať a pripraviť svaly, väzy či kĺby na pohyb. Zabezpečíme tým lepší prietok krvi, či zvýšime svalovú koordináciu.

Hoci ruptúre ACL nedokážeme 100% predchádzať, no dokážeme pomocou výsledkov z nášho genetického testovania zistiť, či je naše riziko zranenia vyššie. V kombinácií s kvalitným tréningom a s jednotlivými postupmi zameranými na prevenciu, sa môžeme pokúsiť vyvarovať tomuto zraneniu, a to do čo najvyššej možnej miery. 

Bc. Jessica Zatlkajová 

Fyzioterapeutka, Alpha Fyzio

Podobné články

DNA testy

Konzultácie