Oslávte s nami 5. narodeniny. Využite zľavu 100 € na DNA Complex test s kódom: NARODENINY100.

Čo obsahuje DNA analýza od DNA ERA?

Budem rozumieť výsledkom môjho DNA testu? Nie je to príliš odborné čítanie, určené len pre lekárov a genetikov? Ako sa zorientujem v jednotlivých oblastiach? Ak sa vám pri slovnom spojení analýza DNA vynárajú v hlave tieto otázky, máte úplne zbytočné obavy. Výsledkom DNA testu je prehľadná analýza, v ktorej sa zorientuje naozaj každý. Pripravili sme pre vás krátky blog o obsahu našej DNA analýzy a čo všetko si z nej môžete prečítať.

Obsah vašej analýzy 

V súčasnosti analyzujeme viaceré oblasti, ktoré môžeme rozdeliť do troch základných kategórií. Zdravotné predispozície, metabolizmus a výživa a tiež športové predispozície. Tieto kategórie majú ďalšie delenie, pričom presný obsah jednotlivých častí nájdete v našom porovnaní testov. To, na ktoré oblasti sa pri analýze DNA budeme pozerať, záleží od vami zvoleného testu. Ak máte záujem poznať najmä svoje zdravotné riziká, odporúčame DNA Health test. Ak vás zaujímajú témy spojené s vaším metabolizmom, výživou a športové predispozície, vrátane predispozícií na športové zranenia, zvoľte DNA Lifestyle test. DNA Complex test je kombináciou oboch spomenutých testov a ponúka celkový prehľad. 

Výsledok, ktorý pochopíte

Každá časť analýzy začína prehľadným súpisom všetkých analyzovaných oblastí. V prípade zistenia genetického rizika alebo zaujímavosti vo vašej DNA, uvidíte tento výsledok farebne odlíšený od ostatných výsledkov. Následne ku každému výsledku ponúkame detailné vysvetlenie toho ktorého ochorenia, rizika a predispozície. Súčasťou takéhoto výsledku môžu byť aj štatistiky výskytu ochorenia v populácii, faktory vplývajúce na rozvoj rizika a preventívne kroky smerujúce k tomu, aby ste sa rozvoju v budúcnosti mohli vyhnúť. Všetky texty sú písané ľudsky a v prípade obsahu medicínskych výrazov sú tieto výrazy detailne vysvetlené. Na to, aby ste si svoje výsledky prečítali, teda nemusíte byť lekár ani genetik. 

Odporúčanie odborníkov

Výsledkami vašej DNA analýzy naša práca ani zďaleka nekončí. Najmä vo výživovej oblasti, ako sú intolerancie či vitamíny a minerály, sú súčasťou aj odporúčania nutričnej expertky. Tá podľa jednotlivých výsledkov pripravila zoznamy potravín, ktorým sa treba vyhnúť alebo ich naopak zaradiť do vášho jedálnička. Sekcia zameraná na športové predispozície a pohyb bola vytvorená v spolupráci s pohybovými expertmi a trénermi tak, aby ste k vášmu výsledku dostali odporúčania smerujúce k zdraviu prospešným pohybovým aktivitám.

Čo sme analyzovali a odkiaľ čerpáme informácie?

Naša práca nie je postavená na dohadoch. Ide o relevantné, vedecky spracované štúdie, ktoré sú ako zdroj uvedené v každej analýze. DNA test a následná analýza, obsahujú štúdie realizované na tisícoch ľudí. Súčasťou výsledku je aj vedecké pozadie o jednotlivých génoch a polymorfizmoch, ktoré s daným ochorením súvisia.

Genetická informácia pre budúce použitie

Výstupom laboratórnej analýzy DNA, v našom prípade genotypizácie, sú takzvané raw dáta, ktoré ďalej spracováva nami vyvinutý softvér. Genetická informácia je osobný údaj, ktorý automaticky získavate na stiahnutie spolu s vašou analýzou. V budúcnosti môžete tento súbor využiť na ďalšie získavanie informácií o vašom zdraví a predispozíciách, pretože primárna sekvencia DNA sa počas života vo všeobecnosti nemení a vedecký pokrok napreduje.

dominik illek, dna era

Mgr. Dominik Illek

Chief Marketing Officer

Dominik má viac ako 9 rokov skúseností s marketingom a PR. Pracoval pre medzinárodné spoločnosti a z pozície Head of Marketing pre sieť co-workingových centier viedol medzinárodný tím ľudí v piatich krajinách. Od leta 2020 je súčasťou tímu DNA ERA. Je zodpovedný za marketingovú a komunikačnú stratégiu značky.

Podobné články

DNA testy

Konzultácie