Vianoce sú obdobím radosti, pokoja, rodinných stretnutí a často aj pohostenia, ktoré zahŕňa rôzne tradičné koláčiky či pohárik vareného vína a medoviny. Ak ste si však niekedy po pohári vína či vianočného punču všimli, že vám “horí” tvár a pokožka získa červený odtieň podobný ozdobám na vianočnom stromčeku, možno patríte k ľuďom, ktorí zažívajú tzv. alkoholové začervenanie. Pozrime sa na túto reakciu bližšie a objavme, čo nám chce naše telo povedať.
Čo je alkoholové začervenanie?
Alkoholové začervenanie je fyziologická reakcia organizmu, ktorá sa objavuje pri konzumácii alkoholu. Prejavuje sa začervenaním pokožky na tvári, krku a hornej časti hrudníka. Aj keď sa táto reakcia môže na prvý pohľad zdať neškodná, v skutočnosti ide o dôsledok nahromadenia toxického acetaldehydu, ktorý vzniká pri metabolizme alkoholu. Ako tento jav súvisí s genetikou?
Za normálnych okolností je alkohol metabolizovaný v dvoch krokoch:
1. Enzým alkoholdehydrogenáza (ADH) premení etanol na acetaldehyd.
2. Enzým acetaldehyddehydrogenáza (ALDH) rozkladá acetaldehyd na kyselinu octovú.
Alkoholové začervenanie vzniká v dôsledku prítomnosti genetických variantov, ktoré spôsobujú, že enzým alkoholdehydrogenáza premieňa etanol na acetaldehyd o 70- až 80-krát rýchlejšie ako u bežnej populácie. Tento zrýchlený proces vedie k hromadeniu toxického acetaldehydu v tele, začervenaniu pokožky a k ďalším nepríjemným príznakom.
Ako sa prejavuje alkoholové začervenanie?
Okrem typického začervenania pokožky môžu osoby pociťovať aj:
- zrýchlený tep,
- nevoľnosť a zvracanie,
- zvýšenú teplotu kože,
- pulzujúcu bolesť hlavy,
- pocit únavy
Prečo je dobré poznať túto predispozíciu?
Poznať svoju genetickú predispozíciu na alkoholové začervenanie je dôležité pre pochopenie toho, ako vaše telo spracúva alkohol. Táto informácia vám pomôže lepšie porozumieť reakciám vášho tela na alkohol a predísť nielen nepríjemným symptómom ale aj dlhodobým zdravotným rizikám. Nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k vážnym ochoreniam, ako sú poškodenie pečene, zápaly pankreasu alebo kardiovaskulárne problémy, pričom alkohol je tiež preukázaný karcinogén. Poznaním tejto predispozície môžete urobiť informované rozhodnutia o svojom zdraví, obmedziť príjem alkoholu a znížiť riziko závažných zdravotných komplikácií.
Nový výsledok analýzy
Prihláste sa do svojich výsledkov. Genetická predispozícia pre alkoholové začervenanie je odteraz zadarmo dostupná pre všetkých našich existujúcich zákazníkov. Zároveň ju bude mať vo svojej analýze každý budúci zákazník, ktorý vstúpi do sveta DNA s DNA Complex testom alebo DNA Lifestyle testom. Spoznajte svoje predispozície aj vy.
Na záver vám prajeme, aby aj tieto Vianoce boli plné radosti, pohody a lásky – a ak si dáte pohárik vianočného punču, nech je to s rozumom a s vedomím, že svoje telo poznáte lepšie než kedykoľvek predtým.
Zdroje:
- Macgregor, S., Lind, P. A., Bucholz, K. K., Hansell, N. K., Madden, P. A., Richter, M. M., … & Whitfield, J. B. (2009). Associations of ADH and ALDH2 gene variation with self report alcohol reactions, consumption and dependence: an integrated analysis. Human molecular genetics, 18(3), 580-593.
- Edenberg, H. J. (2007). The genetics of alcohol metabolism: role of alcohol dehydrogenase and aldehyde dehydrogenase variants. Alcohol Research & Health, 30(1), 5.
- Bierut, L. J., Goate, A. M., Breslau, N., Johnson, E. O., Bertelsen, S., Fox, L., … & Edenberg, H. J. (2012). ADH1B is associated with alcohol dependence and alcohol consumption in populations of European and African ancestry. Molecular psychiatry, 17(4), 445-450.
- Quertemont, E., & Didone, V. (2006). Role of acetaldehyde in mediating the pharmacological and behavioral effects of alcohol. Alcohol Research & Health, 29(4), 258.
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17659-alcohol-intolerance