Osobnostné črty sú pomerne stabilné vzorce myšlienok, pocitov a činov, ktoré nás robia jedinečnými. Formované sú prostredím, v ktorom žijeme, ale aj našimi génmi. Vedecké štúdie odhadujú, že ľudská osobnosť je z 30 % až 60 % dedičná.
5 spôsobov, akými gény ovplyvňujú naše osobnostné črty
- Za týmito vlastnosťami spravidla nestojí iba jeden gén, ale veľké množstvo genetických variantov, ktoré sa volajú DNA polymorfizmy. Každý z nich má na rozvoj vlastnosti iba malý vplyv, no vo finále môže byť ich celkový efekt výrazný. Samozrejme netreba zabúdať na vplyv prostredia, výchovy, kultúry či životných skúseností.
- Aj v tejto kategórii existujú prípady, kedy má jeden gén výrazný vplyv na rozvoj určitej vlastnosti. Príkladom je gén COMT, ktorý má významný vplyv na reakciu na stres. U ľudí s genotypom GG je typickou reakciou boj, pričom u ľudí s genotypom AA je to útek. Aj keď ľudia s genotypom GG spravidla vynikajú ,,keď ide do tuhého“, ľudia s genotypom AA sú lepšie stavaní na súčasný komplexný spôsob života, kedy potrebujeme zapájať hlavne pamäťové a kognitívne schopnosti.
- Majú vplyv na našu spokojnosť s rôznymi aspektmi života, iným slovom well-being. Vplyv génov na šťastie skúmajú vedci už od 70-tych rokov minulého storočia. Štúdie na adoptovaných jednovaječných dvojičkách (100 % geneticky identické) ukázali, že ich hodnotenie well-beingu bolo podobnejšie ako u súrodencov, ktorí síce vyrastali v jednej domácnosti, no majú menej spoločnej DNA.
- Ovplyvňujú základné osobnostné črty, akými je tendencia k neuroticizmu. Neuroticizmus predstavuje mieru, do akej človek vníma svet okolo neho ako znepokojujúci, ohrozujúci a nebezpečný a môže ovplyvňovať prežívanie negatívnych emócií. Vplyv genetiky na neuroticizmus sa odhaduje na 40 – 60 %.
- Genetika tiež ovplyvňuje našu tendenciu k intenzívnejšiemu prežívaniu pocitov. Spomedzi nich v našom teste vyhodnocujeme predispozíciu na:
- nervozitu,
- pocit frustrácie,
- pocit mizernosti,
- pocit napätia,
- pocit viny,
- pociťovanie obáv,
- podráždenosť,
- zraniteľnosť.
11 výsledkov, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť vlastné ja
Poznanie genetických predispozícií, ktoré ovplyvňujú osobnostné črty, vám môže pomôcť s lepším pochopením vlastných tendencií, preferencií a správania a slúžiť ako dôležitý krok k osobnému rastu. Pochopenie vlastných preferencií, silných či slabých stránok môže byť užitočné ako v osobnom, tak aj v pracovnom živote. Výsledky sú tiež dobrou formou ako pochopiť a oceniť rozdiely v osobnosti medzi priateľmi, členmi rodiny a kolegami.
Každý z výsledkov obsahuje užitočné a praktické odporúčania odborníka
Olívia Hurbanová je pozitívna skeptička, lektorka a autorka konceptu Future Skills. Vyučuje na Slovensku, v zahraničí i na akademickej pôde. Mozgové závity ponamáhala klientom ako IBM, Lenovo, Dell, Swiss Re, Allianz, PWC, Henkel, Amcham a mnoho ďalším. Za svoje dlhodobé snaženie v oblasti vzdelávania bola vo februári 2019 ovenčená titulom Lektor roka s rekordným počtom 21 nominácií.
Olívia sa ako odborníčka spolupodieľala na tom, aby každý z výsledkov v kategórii Osobnostné črty obsahoval užitočné výsledky aj hodnotné rady pre každého, kto sa ich rozhodne spoznať. Prečítajte si jej názor na vplyv genetiky na naše “ja”.
Zbohom, staré predstavy, vitajte, nové vedecké objavy
“Genetika nie je osud. Kľúč k nášmu emocionálnemu zdraviu a duševnej pohode nespočíva len v tom, čo nosíme vo svojich génoch, ale aj v tom, ako múdro tieto informácie vieme použiť. Aj keď máme predispozície na určité emocionálne stavy, najnovšie vedecké poznatky ponúkajú účinné stratégie, ako ich zvládať. Objavte, ako múdro pracovať so svojimi emóciami a stresom na základe toho, čo nám odporúča súčasná veda.
Je načase prehodnotiť mnoho z toho, čo sme si doteraz mysleli o strese, úzkosti i emóciách. Máte pocit, že vaše emócie si s vami robia čo chcú? Že stres riadi váš deň viac, než by ste si priali? Najnovšie vedecké objavy ukazujú, že to tak byť nemusí. Porozumenie našim emóciám a spôsobu, akým vznikajú nám ponúka lepšie možnosti na zvládanie rozmanitých emocionálnych stavov a zlepšenie našej celkovej pohody. Základ tohto poznania vyvracia zastarané dogmy a nahrádza ich novými odporúčaniami. Emócie a stres nemusia byť našimi nepriateľmi. Vďaka novým vedeckým zisteniam teraz vieme, ako s nimi narábať inteligentne a efektívne. Emócie nie sú výsledkom jednoduchých procesov a taktiež nesídlia v špecifických častiach mozgu, ako sme si doteraz mysleli. Naopak sú výsledkom zložitých kognitívnych procesov, ktoré zahŕňajú komunikáciu medzi rôznymi oblasťami mozgu i tela. Toto pochopenie zdôrazňuje aj význam emocionálnej granularity, teda schopnosti flexibilne popisovať a kategorizovať naše emocionálne stavy, čoho výsledkom je lepšie zvládanie emócií a budovanie mentálnej odolnosti. Rovnako dôležité je aj pochopenie toho ako fyzické zdravie, kvalita spánku i výživy, ako aj iné environmentálne faktory významne prispievajú k našej emocionálnej pohode. Tento holistický pohľad nás nabáda ku komplexnejšiemu prístupu k zvládaniu emócií i stresu.
Práve personalizovaná genetická analýza v kombinácii s praktickými stratégiami na zlepšenie emocionálneho a duševného zdravia je modernou odpoveďou pre zdravý a plnohodnotný život.”
Ako získať nové výsledky?
Novákategória Osobnostné črty je určená pre každého, kto absolvoval ktorýkoľvek DNA test a má záujem zlepšiť pochopenie seba samého. Nie je potrebné opakovať odber vzorky, kategóriu si jednoducho zakúpite online a výsledky sa ihneď zobrazia vo vašom účte. Ak už máte svoje výsledky, prihláste sa do svojho účtu. Ak ešte nemáte svoju analýzu DNA, vyberte si DNA test a po obdržaní výsledkov si ich môžete rozšíriť o novú kategóriu.
Zdroje:
- https://www.verywellmind.com/are-personality-traits-caused-by-genes-or-environment-4120707#citation-3
- https://worldhappiness.report/ed/2022/exploring-the-biological-basis-for-happiness/#:~:text=Genetic%20factors%20explained%20a%20substantial,these%20influences%20disappeared%20with%20age.
- Hill, W. D., Weiss, A., Liewald, D. C., Davies, G., Porteous, D. J., Hayward, C., … & Deary, I. J. (2020). Genetic contributions to two special factors of neuroticism are associated with affluence, higher intelligence, better health, and longer life. Molecular psychiatry, 25(11), 3034-3052.
- Serrano, J. M., Banks, J. B., Fagan, T. J., & Tartar, J. L. (2019). The influence of Val158Met COMT on physiological stress responsivity. Stress, 22(2), 276-279.